ŠTA JE MAGNEZIJUM?
Magnezijum je četvrti najzastupljeniji mineral u telu. Oko 50% magnezijuma je povezano sa kostima, a druga polovina je podeljena među ćelijama koje čine vaša tkiva i organe.
Magnezijum je potreban za više od 300 reakcija koje se odvijaju konstantno u ljudskom organizmu. Magnezijum je uključen u proizvodnju proteina i ključan je za proizvodnju energije.
Pomažući u metabolizmu kalcijuma i kalijuma preko ćelijskih membrana, magnezijum igra važnu ulogu u promovisanju normalne komunikacije nervnih ćelija, kontrakcije mišića i normalnog srčanog ritma.
Magnezijum takođe pomaže u održavanju jačine ćelijskih membrana i kostiju. Dijete u kojim se koristi preporučeni nivo magnezijuma smatraju se korisnim za zdravlje kostiju.
ULOGA U ORGANIZMU?
- Regulacija krvnog pritiska
- Regulacija šećera u krvi
- Formiranje kostiju
- Proizvodnja energije
- Izlučivanje hormona
- Funkcija imuniteta
- Kontrakcije mišića
- Funkcija nervnog sistema
- Normalan srčani ritam
- Formiranje proteina
U KOJOJ HRANI GA MOŽEMO NAĆI?
- Banane
- Avokado
- Pasulj i grašak
- Mlečni proizvodi
- Zeleno lisnato povrće (npr. Spanać)
- Orašasti plodovi i seme bundeve
- Krompir
- Suvo grožđe
- Pšenične mekinje
- Integralne žitarice
PREPORUČENI DNEVNI UNOS?
375 mg
U KOM SE MAGNALU NALAZI:
Magnall® Marine Mineral – 375mg (NRV 100%)
Magnall® Direct – 375mg (NRV 100%)
Magnall® Cardio – 375mg (NRV 100%)
Magnall® Sleep – 375mg (NRV 100%)
Magnall® Relax – 375mg (NRV 100%)
Magnall® Immuno – 375mg (NRV 100%)
ŠTA JE VITAMIN B6?
Vitamin B6 je potreban da bi se napravile aminokiseline koje pomažu da se formira osnova DNK, osnova za proizvodnju ćelija. Potreban vam je i za proizvodnju ćelija imunog sistema.
Vitamin B6 igra glavnu ulogu u podržavanju nervnog sistema. Proizvodnja serotonina i norepinefrina – neurotransmitera koji podstiču komunikaciju između nervnih ćelija – omogućena je jedinjenjem koje sadrži vitamin B6.
Lako je da se vitamin B6 izgubi u gomili. O drugim vitaminima B – niacin, vitamin B12 i folna kiselina – se češće priča I razmatra, nego o vitaminu B6. Vitamin B6 se ne uvažava u odnosu na njegovog dobar uticaj na zdravlje, uključujući i činjenicu da dobro funkcioniše sa drugima za vaše dobro zdravlje.
Kada je u pitanju podrška vašem srcu, vitamin B6 udružuje se sa folnom kiselinom /folatima i vitaminom B12 kako bi održao nivo homocisteina u krvi, u normalnim granicama, što je važno za zdravlje srca.
Vitamin B6 je deo enzima (proteina koji pomaže da se odvijaju hemijske reakcije) koji olakšava oslobađanje glukoze, izvora energije ćelije, iz glikogena; glikogen je oblik skladištenja energije u vašem telu. Vitamin B6 takođe pomaže u procesima koji generišu glukozu iz aminokiselina (proteina), i potrebno je napraviti aminokiseline koje pomažu da se formira osnova DNK, osnova za proizvodnju ćelija. Kao takav, vitamin B6 se može smatrati da ima ključnu ulogu u formiranju svih novih ćelija u telu.
Vitamin B6 je uključen u proizvodnju hema, koji je deo hemoglobina, jedinjenja u crvenim krvnim zrncima koji je odgovoran za transport kiseonika kroz telo.
ULOGA U ORGANIZMU?
Piridoksin igra glavnu ulogu u podržavanju nervnog sistema. Proizvodnja serotonina i norepinefrina – neurotransmitera koji podstiču komunikaciju između nervnih ćelija – omogućena je jedinjenjem koje sadrži vitamin B6
U KOJOJ HRANI GA MOŽEMO NAĆI?
- leblebije
- Voće (osim citrusa)
- Krompir
- Losos
- Tuna
PREPORUČENI DNEVNI UNOS?
1,4mg
U KOM SE MAGNALU NALAZI:
Magnall® Marine Mineral – 1,65 mg (NRV 118%)
Magnall® Cardio – 1,4 mg (NRV 100%)
Magnall® Sleep – 10 mg (NRV 715%)
Magnall® Relax – 4,2 mg (NRV 300%)
ŠTA JE VITAMIN B12?
Vitamin B12 je hidrosolubilni vitamin sa ključnom ulogom u normalnom funkcionisanju metabolizma, kao I u formiranju krvi.
Vitamin B12 je prirodno prisutan samo u proizvodima životinjskog porekla, gde je vezan za proteine u tim namirnicama. Tokom varenja, hlorovodonična kiselina u vašem stomaku oslobađa B12 iz hrane, omogućavajući joj da apsorbuje. Nemogućnost apsorpcije vitamina B12 iz crevnog trakta može biti uzrokovana stanjem koje se naziva perniciozna anemija, što rezultira nedostatkom vitamina B12. Ljudi koji ne jedu životinjsku hranu i koji ne konzumiraju preporučenu količinu vitamina B12 iz obogaćene hrane i dijetetskih suplemenata, takođe su skloni nedostatku vitamina B12. Kako starite, povećava se rizik od neadekvatne apsorpcije vitamina B12
ULOGA U ORGANIZMU?
Vitamin B12 igra važnu ulogu u pretvaranju proteina, masti i ugljenih hidrata u energiju.
U KOJOJ HRANI GA MOŽEMO NAĆI?
- Mlečni proizvodi
- Jaja
- Ojačane žitarice
- Meso
- Plodovi mora (npr. školjke, pastrmka, losos, tuna)
DNEVNI PREPORUČENI UNOS?
2,5 µg
U KOM SE MAGNALU NALAZI:
Magnall® Sleep – 16 µg (NRV 640%)
Magnall® Relax – 7,5 µg (NRV 300%)
ŠTA JE VITAMIN B1?
Vitamin B1 ili Tiamin je bio prvi od B vitamina koji je otkriven i igra glavnu ulogu u mnogim telesnim funkcijama. Tiamin je neophodan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mišića. Pomaže u proizvodnji energije iz hrane koju jedete.
ULOGA U ORGANIZMU?
Tiamin je neophodan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mišića. Pomaže u proizvodnji energije iz hrane koju jedete.
U KOJOJ HRANI GA MOŽEMO NAĆI?
- Pasulj i grašak
- Obogaćeni proizvodi od žitarica (npr. hleb, žitarice, testenine, pirinač)
- Koštunjavo voće
- Svinjetina
- Suncokret
- Integralne žitarice
DNEVNI PREPORUČENI UNOS?
1,1 mg
U KOM SE MAGNALU NALAZI:
Magnall® Relax – 3,3 mg (NRV 300%)
ŠTA JE VITAMIN B2?
Vitamin B2 ili Riboflavin je uključen u metabolizam nekoliko vitamina B – čvrsto spojena grupa jedinjenja koja zajedno pomažu funkcionisanje tela.
Riboflavin promoviše proizvodnju energije na ćelijskom nivou i važan je za metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina.
Riboflavin takođe štiti vaše ćelije
ULOGA U ORGANIZMU?
Riboflavin podržava proizvodnju energije na ćelijskom nivou i kritičan je za metabolizam ugljenih hidrata, masti i proteina
U KOJOJ HRANI GA MOŽEMO NAĆI?
- Jaja
- Obogaćeni proizvodi od žitarica (npr. hleb, žitarice, testenine, pirinač)
- Meso
- Mleko
- Pečurke
- Plodovi mora (npr. Ostrige)
- Španać
DNEVNI PREPORUČENI UNOS?
1,4 mg
U KOM SE MAGNALL NALAZI:
Magnall® Relax – 4,2 mg (NRV 300%)
Šta je Folna kiselina?
Folna kiselina je sintetski paritet folata, vitamina B koji se prirodno može naći u određenoj biljnoj hrani. Od ove dve, folna kiselina je najlakše dostupna – telo apsorbuje oko dva puta više folne kiseline – ali igraju istu ulogu u dobrom zdravlju.
Reprodukcija ćelija je među najvažnijim zadacima folata. Folna kiselina je neophodna za izradu DNK i RNK nukleinskih kiselina i, kao takva, folna kiselina pomaže da se proizvode i održavaju sve nove ćelije, proces koji je kritičan u vreme brzog rasta, kao što su trudnoća i detinjstvo. Ovo takođe objašnjava zašto je folna kiselina / folna kiselina toliko važna za održavanje normalne funkcije mozga.
Kada očekujete bebu, adekvatna folna kiselina pomaže u sprečavanju određenih urođenih defekata, a neophodna je i tokom ostatka trudnoće. Smernice američke vlade za ishranu I lekove za 2015. godinu identifikuju folnu kiselinu kao hranljivu supstancu koja je potrebna ženama u njihovim roditeljskim godinama koje su sposobne da zatrudne.
Bez obzira da li ste trudni ili ne, folna kiselina pomaže u proizvodnji zdravih crvenih krvnih zrnaca sposobnih da prenose kiseonik u svaku ćeliju.
ULOGA U ORGANIZMU?
Reprodukcija ćelija je među najvažnijim zadacima folata. Folna kiselina je neophodna za izradu nukleinskih kiselina DNK i RNK i, kao takva, folna kiselina pomaže da se proizvode i održavaju sve nove ćelije, proces koji je kritičan u vreme brzog rasta, kao što su trudnoća i detinjstvo.
PREPORUČENA DNEVNA DOZA?
200 µg
U KOM SE MAGNALL NALAZI?
MAGNALL® SLEEP – 600µg (NRV 300%)
MAGNALL® RELAX – 400µg (NRV 200%)
ŠTA JE CINK?
Skoro 100 različitih enzima – proteina koji iniciraju hemijske reakcije u ljudskom telu – zavise od cinka, uključujući one enzime koji su uključeni u popravku kože i izradu DNK. Cink podržava normalan rast i razvoj tokom trudnoće, detinjstva i adolescencije. Takođe vam je potreban cink za pravi osećaj ukusa i mirisa.
Cink takođe obezbeđuje strukturu koja pomaže da se podrže proteini, kao što su oni koji se nalaze u mišićnom tkivu, i ćelijske membrane. Kao deo hormona insulina, cink igra ulogu u regulisanju nivoa glukoze u krvi, koji su neophodni za obezbeđivanje stalnog izvora energije za vaše ćelije. Cink je uključen I u podršku zdravlja očiju.
Cink takođe štiti, pruža strukturnu podršku antioksidativnom enzimu koji štiti od oštećenja ćelija. Cink je takođe neophodan za stvaranje i aktiviranje T-limfocita, koji su ćelije imunog sistema I učestvuju u imunskom odgovoru.
ULOGA U ORGANIZMU?
Mnoge hemijske reakcije u našem organizmu zavise od cinka, uključujući one koji su uključeni u popravku kože i izradu DNK, takođe od cinka zavisi I replikacija ćelija. Cink podržava normalan rast i razvoj tokom trudnoće, detinjstva i adolescencije. Takođe vam je potreban cink za pravi osećaj ukusa i mirisa.
U KOJOJ SE HRANI NALAZI?
- Pasulj i grašak
- Govedina
- Mlečni proizvodi
- Koštunjavo voćePlodovi mora (npr. Školjke, rakovi, jastozi, ostrige)
- Integralne žitarice
PREPORUČENA DNEVNA DOZA?
10mg
U KOM MAGNALL SE NALAZI?
MAGNALL® IMMUNO – 10mg (NRV 100%)
ŠTA JE VITAMIN K2?
Vitamin K je otkriven 1929. godine kao esencijalni nutrijent za koagulaciju krvi. Otkrio ga je i stomatolog Veston Price, koji je početkom 20. veka putovao svetom i proučavao odnos između ishrane i bolesti u različitim populacijama. Otkrio je da je neindustrijska ishrana bogata u nekim neidentifikovanim hranljivim sastojcima, koji su pružali zaštitu od karijesa i hroničnih bolesti. On je taj misteriozni nutrijent nazvao „aktivatorom X“, za koji se sada veruje da je bio vitamin K2.
Vitamin K2 se dalje može podeliti na nekoliko različitih podtipova, od kojih su najvažniji MK-4 i MK-7.
Vitamin K2 – MK7 doprinosi smanjenju kalcifikacije arterija. Sve veći broj studija, pa između ostalih i velika Roterdamska studija koja je trajala punih 10 godina, pokazuju da upotrebom vitamina K2-MK7 možemo smanjiti arterijsku kalcifikaciju. Upotreba vitamina K2-MK7 može pomoći i da se poboljša elastičnost kalcifikovanih krvnih sudova i na taj način dodatno se smanji rizik za nastanak srčanog i moždanog udara.
ULOGA U ORGANIZMU?
Vitamin K2 doprinosi smanjenju kalcifikacije arterija, poboljšava se elastičnost kalcifikovanih krvnih sudova I na taj način dodatno se smanji rizik za nastanak srčanog I moždanog udara.
U KOJOJ SE HRANI NALAZI?
- Zeleno povrće (brokoli, spanać, blitva…)
- Tvrdi sirevi
PREPORUČENI DNEVNI UNOS?
75µg
U KOM MAGNALL SE NALAZI?
MAGNALL® CARDIO – 12,5µg (NRV 16,67%)
ŠTA JE MELATONIN?
Melatonin je hormone koji se luči u mozgu od strane epifize. Epifiza se nalazi iznad srednjeg mozga, a veličina je graška. Njena sinteza melatonina I otpuštanje istog se stimuliše tamom, a potiskuje svetlom.
Melatonin je odgovoran za održavanje cirkadijalnog ritma. Zašto je ovo bitno? Vaš cirkadijalni ritam je naziv za “unutrašnji sat” koji radi 24 sata. Ovaj unutrašnji sat ima ključnu ulogu kada mi zaspimo I kada se budimo.
Kada je mračno, vaše telo proizvodi više melatonina, ali kada je svetlo, proizvodnja melatonina se smanjuje. Zato ljudi koji su slepi ili rade noćne smene mogu da imaju probleme sa nivoom melatonina. Ali za ostale nedostatak izlaganja suncu tokom dana ili preveliko izlaganje svetlima uveče može poremetiti ciklus melatonina u telu.
Epifiza uglavnom počinje da proizvodi melatonin oko 9h uveče. Vaš nivo melatonina se onda poveća I počinjete polako da tonete u san. Ako vaše telo funkcioniše kao što bi trebalo, vaš nivo melatonina ostaje podignut dok spavate, za svih približno 12 sati. Nivo melatonina pada oko 9h ujutru, nivo se vraća na minimum I tako ostaje tokom ostatka dana.
Melatonin je takođe neophodan za produkciju kod žena, jer igra ključnu ulogu u kontrolisanju vremena I puštanja ženskih reproduktivnih hormona. On pomaže u odlučivanju kad žena započinje menstruaciju, fekvenciju I trajanje menstrualnog ciklusa, kao I kad žena ulazi u menopauzu.
Mala deca imaju najviši nivo “noćnog” melatonina, dok nivo melatonina opada tokom života. Zato je tokom brojnih istraživanja pokazano da stariji ljudi ne mogu da spavaju tako dobro kao što su mogli kad su bili mlađi.
ULOGA U ORGANIZMU?
Osnovna funkcija hormona melatonina je regulacija dnevnog ritma organizma čovjeka. To jest zahvaljujući ovom hormonu, možemo zaspati i spavati krepkim snom. Pri daljim i temeljnijim izučavanjem melatonina i njegovog uticaja na ljudski organizam, naučnici su otkrili da ova supstanca ima druga važna i korisna svojstva za čoveka: obezbjeđuje efikasan rad organa endokrinog sistema, usporava proces starenja organizma, pomaže organizmu da se prilagodi na promjene vremenske zone, stimuliše zaštitne funkcije imunog sistema organa, ima antioksidantno dejstvo; pomaže organizmu da se bori sa stresom i sezonskom depresijom, reguliše rad kardiovaskularnog sistema i krvnog pritiska, učestvuje u radu digestivnog sistema organizma utiče na proizvodnju drugih hormona u organizmu, pozitivno utiče na ćelije mozga čovjeka.
Uloga melatonina u organizmu je ogromna. Pri nedostatku melatonina čovek počinje brže da stari: akumuliraju se slobodni radikali, narušava regulacija tjelesne težine, što dovodi do gojaznosti, kod žena se povećava rizik od prevremene menopauze, povećava se rizik od razvoja raka dojke.
U KOJOJ SE HRANI NALAZI?
- Kukuruz
- Banana
- Paradajiz
- Pirinču
- Šargarepi
- Rotkvici
- Smokvi
- Peršunu
- Žitaricama (ovas, ječam..)
- Orah
- Suvo grožđe
U KOM MAGNALL SE NALAZI?
MAGNALL<sup>®</sup> SLEEP – 1mg